" Миналото лято проучвахме сгради в Бургас, Варна, Видин, Велико Търново, София, Горна Оряховица, санирани по предната програма от 2014-2015 г.. Направихме го, защото знаем, че ще има проблеми с новото саниране. През ноември силен вятър отлепи нова топлоизолация на саниран блок 152 във Варна. На място преброих 7-8 нередности, които са очевидни, но са останали скрити за всички комисии и приемащи органи, одобрили обекта като редовен. Били са подписвани собственици от блока, които не са били съгласни да подпишат Акт 15, и всъщност това е направил служебно главният архитект, сигурно под натиск от кмета, за да не се изпуснат сроковете и да бъдат преведени парите към общината."

Това казва пред "Дневник" архитект Стефан Цонев. Той е част от екипа експерти на Алианса за висока строителна култура (АВСК), които провериха как е поставена топлоизолацията при предишното безплатно саниране, което обхвана 2000 сгради и струва 2 млрд. лева на българските данъкоплатци. Сега предстои безплатно саниране на 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини на стойност 1.13 млрд. лева, което е по Плана за възстановяване и устойчивост и цели да постигне намаляване с 30% на разходваната енергия.

Според арх. Стефан Цонев основен проблем на цялостното саниране в България е, че топлоизолацията се залепва с "топки", което е забранено. Той смята, че санирането трябва да е постоянен процес в страната, а не кампаниен, както и да има по един човек от всеки блок, който да се самообучи, за да контролира процеса.

Ето какво още разкрива той:

Основен проблем на цялостното саниране в България е, че топлоизолацията се залепва с "топки", което е забранено. По този начин остават кухини между външната стена на сградата и топлоизолацията и това всъщност охлажда сградата.

Ако пламне пожар, тези кухини (с въздух) реално разгарят огъня. Под противопожарните ивици от каменна вата, чиято задача е да спрат разпространението на огъня, е поставен неправилно - под тях има EPS - екструдиран полистирол, с което пожарът ще продължи. Абсолютно забранено.

Масова практика е подмяната на материалите, като се ползва топлоизолация, която е непригодна за фасади, но е по-евтина. Това е опасно, особено при високи сгради, защото ако пламне пожар в някой апартамент, той ще се разпространи изключително бързо.

В случая във Варна се установи и друго - анкиращите устройства (дюбелите - бел. авт.) са толкова нарядко, а и не са влезли здраво в стената, че изолацията е паднала от вятъра.

Санирането трябва да е постоянен процес в страната, а не кампаниен. Няма как да има толкова подготвени колеги и строителни фирми с капацитет, които да покрият 2000 жилищни блока за пет месеца или година.

Друг проблем е, че фирмите, които печелят обществените поръчки, тъй като нямат капацитет, ги дават на подизпълнители, което е в разрез с договорите им с Министерството на регионалното развитие и благоустройството. На свой ред те често пъти наемат втори подизпълнители. Те смятат, че залепването на стиропор решава проблема с топлоизолацията.

В крайна сметка средствата от Европейския съюз се дават за дейност, след която трябва да има ефект - да се спести енергия (с 30%). Лошото е, че по тази линия на България ще се наложи да връща стотици милиони на ЕС.

Аз минах с термокамера по някои санирани обекти и те светят в червено. Този цвят показва, че изтича топлина от сградата и значи санирането е извършено неправилно.

При температура в стаята 25 градуса на стената е 14 градуса, което показва, че има допълнително охлаждане. То става от полагането на изолацията с "топки" и движението на въздуха между нея и стената на сградата.

То е за прокурорска проверка, но от прокуратура, която работи и няма съмнения за корупция в нея.

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.