Скептичен съм, че ще покрием критерия "инфлация", но съм оптимист, че ще се направи компромис и ще ни приемат в еврозоната, коментира икономистът 

Ще удържим 2024 г. с 3% дефицит. Обаче не бива това да се превръща във фетиш. Планирането на разходите помага за управлението му. Скептичен съм, че ще покрием критерия "инфлация", но съм оптимист, че ще се направи компромис и ще ни приемат в еврозоната. Дефицитът трябва да се контролира, за да влезем. Това коментира икономистът Евгений Кънев в ефира на "Твоят ден" по NovaNews.
"Защо трябва да бъдем на балансиран бюджет? Каква е икономическата логика, освен че сме вземали дълг? Има значение само неговият процентен дял от БВП. България за пръв път ще мине 100 млн. БВП. Откакто започнаха реформите през 1997 г., той е нараснал три пъти. Една от причините за това са кредитите", коментира още Кънев.

Според него капиталовите разходи трябва да са извършени на 100%, ако не се гони точна цифра на дефицита. "Всяко нещо, което държавата харчи, влиза в БВП", обясни икономистът.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.