От няколко месеца журналистите, които отразяват работата на депутатите, се борят за промяна на условията на труд в новата сграда на Народното събрание, бившия Партиен дом. През последната седмица внесоха и подписка, в която участват над 80 журналисти от телевизии, радиа, вестници, сайтове. Промяна обаче към момента няма. 

"Получихме един доста уклончив отговор от администрацията на НС. По-рано през седмицата се проведе председателски съвет, на който сме били разкостени и подиграни", посочи в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Ружа Райчева от OFFnews. 

По думите й основната молба - за достъп до депутатите, остава неуважена.

"Оставаме изолирани в малкото пространство пред пленарна зала", отбеляза тя.

Изявленията на депутатите се случват, само когато те пожелаят да го направят, допълни парламентарният репортер на БНР Мария Филева. 

"Ако не желаят да говорят, няма никакъв начин да спреш някого и да му зададеш въпрос. Общуването е само посредством пиарите. Единственият начин някой политик да излезе и да каже нещо е ако той има желание за това и ако пиарът позволи". 

Ако трябва да разчитаме на пиарите, сме доникъде, категорична бе Райчева. А Филева нарече това "модерна цензура".

"Най-големият символ на това, че сме се върнали в Партийния дом, е, че Борисов е заел кабинета на Тодор Живков. Той там се разполага. Това е изключително символично. Дори фактът, че няма интернет е заради огромните дебели стени на Партийния дом, които трябва да крият властта. Дори нямаме добър интернет край пленарната зала", коментира Ружа Райчева.

Според Мария Филева залата е направената така, че да крие, а не да показва

Една част от журналистите обаче не са готови на бойкот. 

"70% от колегите не са готови на това от страх, че другите ще бъдат там и ще запишат за сметка на тях", подчерта журналистът от OFFnews. 

Достатъчна подкрепа обаче не получаваме и от публиката, допълни парламентарният репортер на БНР.

С местенето си в новата сграда още през 2020 г. като че ли депутатите се погрижиха за собствения си комфорт за сметка на работата на журналистите, изказа мнението си Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти, които също излязоха с позиция по казуса.

Според него основният проблем е липсата на воля и пренебрежението на политиците към журналистите

Още през септември АЕЖ е отправила запитване до председателя и зам.-председателите на НС по темата. Получихме формален отговор, в който имаше оправдания с конструкцията на сградата, изтъкна Радев. Проблемите обаче остават, добави той и заяви категорично, че трябва да има натиск, докато не се решат проблемите.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.