Извън политологията и социологията трябва и други науки да се намесят, за да ни помогнат да разберем случващото се, смята той

През последните месеци и години това, което наблюдаваме, не е предмет на политологичен анализ и на социологическо замерване на общественото мнение. Трябва други науки да се намесят и да помагат.

Това мнение изрази в интервю за БНР социологът Стефан Георгиев.

"Не мога да си представя, че следващите месеци ще доведат до процеси, при които общественото доверие да подкрепя властта. В момента сме в ситуация, ако погледнем и сондажите, подкрепящите властта са твърди ядра на партиите, които съставляват правителството", каза той в предаването "Хоризонт до обед".

Много голяма част от гражданите не се интересуват от това, което се случва, защото не виждат полза, добавена стойност и реално отражение в ежедневието им, заяви той.

Според социолога ерозията и девалвацията на политическия процес са безспорни.

"Политическите партии се крепят на своите ядра. Феновете естествено ще подкрепят. Проблемът е за тези, които гледат към процесите, особено от последните дни, с доза съмнение. Те са разделени на две групи. От една страна ще имаме засилване на апатията, ще се увеличи делът на тези, които казват – не искам да съучаствам в този процес, няма да гласувам. И други, които ще се озъртат за нещо ново. Ново в момента няма."

Относно сходните социологически проучвания за нагласите за предсрочни избори и електоралните нагласи Стефан Георгиев посочи, че на тях трябва да се гледа с "много дебелата уговорка", че тези данни отразяват декларативна нагласа.

"Не съм сигурен, че тази електорална картина би се възпроизвела в един фактически изборен процес. Напротив! Бих допуснал, че ще има много интересни размествания."

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.