"Най-добре е да се намери решение, което да удовлетворява преди всичко вярващия народ на Сливенска епархия". "Няма опасност от разкол"

"Като гледам колко разединени са българските политици, съмнявам се, че биха могли да повлияят на Синода. Обаче онези, които влияят на политиците, влияят и на църковното ръководствоЦърквата си остава най-големият собственик на недвижими имоти в България. Това не е малка мотивация".

Това заяви пред БНР проф. Иван Желев.

На заседание днес се очаква Светият Синод да преразгледа решението си от края на февруари, с което висшите духовници промениха правилата за избор на митрополити - без участието на епархийските събрания.

Дни преди заседанието някои митрополити оттеглиха първоначалната си подкрепа за новите правила и определиха решението си от края на февруари като "прибързано".

"Добре е когато осъзнаваме грешките си и имаме желание да се поправим. Имаше действия, които донякъде бяха заради недостатъчно обсъждане.

Съборът избра двама души, както е по закон и по църковния устав. 

Те обаче не се харесаха на някоиНе беше избран кандидатът на един от най-влиятелните и напористи митрополити в Българската църква. За всички е ясно, че това е Пловдивският митрополит"

И в църквата се случва да има особена мотивация на някои избиратели, посочи той. 

"Безспорно имаше такива опити в Сливенска епархия, но те не постигнаха резултат, какъвто искаха силните на деня в Светия синод. Затова започна тотална атака, която втрещи хората от Сливен, изпратили своите представители. Всички те  бяха изкарани, че са действали нечестно и затова се касира избора.

Една група, пак водена от въпросния влиятелен митрополит, предложи наредба, която съсипваше всичко. Тя е скандална и разрушава традицията от Възраждането". 

Няма опасност от разкол, защото вярващият народ е сравнително единен. Освен това, мнозинството от митроплитите осъзна опасността, в която бяха хлътнали, посочи проф. Желев.

Днес представители на Сливенската епархия провеждат молитвено събиране пред Софийската синодална палата.

"Разбирам, че от Пловдивска митрополия се готви контрапротест и задължават всички свещеници да дойдат. Нищо чудно да има и някакъв сблъсък. От Сливен хората също искат да дойдат да се защитят. Но е трудно да се каже какво ще реши Светият синод".

Ако тези хора, които натвориха това, наистина са вярващи, трябва да мислят, че съд ще има, подчерта проф. Иван Желев.

"Пътят на прошката и покаянието е отворен за всички. Всеки е длъжен да даде прошка и да се забрави онова лошо, което му е сторено. 

Най-добре е да се намери решение, което да удовлетворява преди всичко вярващия народ на Сливенска епархия".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.