Сегашното управление трупа политическа енергия в отсрещния лагер, който и да е той, смята политологът от "Тренд". Радев и Пеевски взаимно се легитимират.

Има нарастваща апатияВсе повече хора се дистанцират от изборния процес.

Това каза пред БНР Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд". Електоралната картина изглежда статична, но зад нея стои все по-ниска избирателна активност от последната, рекордно ниска активност, обясни той и добави, че няма "никакъв ентусиазъм около конституционните промени" и даже се наблюдава "липса на интерес".

Запитан могат ли почти 70% негласуващи да бъдат ресурс за нов политически проект, включително такъв на президента, Ганев посочи, че подобен проект ще се цели "именно в тази апатия – хората, които се дистанцираха от изборния процес в последните няколко години". Според него става дума за доста повече хора от резултата на първата политическа сила сега.

За политолога един от въпросите е дали ще се появи "достатъчно убедителна алтернатива, която да мобилизира този сериозен потенциал, който се крие в негласуващите". Сигурни ли сме, че тази алтернатива, за която има потенциал, ще се реализира през един политически субект, постави друга въпросителна той.

"Вероятно Румен Радев ще бъде един от, ако не и основен, кандидат за политическа алтернатива."

"През аватари няма да стане. Пробва се един път – президентът Радев легитимира ПП. Втори път Стефан Янев се опита да се легитимира през президента. Това е отдаване на политическа енергия и е обеца на ухото – особено с ПП, за Румен Радев. Румен Радев не е в политическата позиция, в която беше през 2020-2021 г. Спечели изборите тогава със 70%. Беше общият знаменател на протеста срещу статуквото, юмрукът на промяната. Сега нивата са по-ниски", коментира Димитър Ганев.

Той изтъкна още, че нивата на подкрепа за настоящия кабинет се движат около 20%. Никакъв ентусиазъм нямаше и в началото, защото "този кабинет беше роден в грях" и "никой не искаше това", отбеляза политологът. Според него се "трупа политическа енергия в отсрещния лагер, който и да е той", а парламентарната опозиция в момента не е политическа алтернатива.

"Възраждане" и БСП са заплашени от евентуален проект на Радев, част от техните избиратели биха го подкрепили, смята той.

Относно представителството на ПП-ДБ, което се отразява в социологическите проучвания, в предаването "Преди всички" Димитър Ганев посочи:

"Освен че сте на власт, трупате и скандали. Това в крайна сметка ще доведе до затварянето на тази общност, либерална градска общност, в едни нива, които са ни познати – които възпроизвеждаха субекти като Реформаторския блок, Синята коалиция, ДБ. ПП-ДБ се засилва в тази посока."

Борисов не желае да е в ролята на фронтмен на този кабинет, защото "не иска по този начин да прави подарък на Радев", както и защото си дава сметка, че това правителство не е популярно, подчерта още Димитър Ганев в своя анализ.

Във връзка с публичните изяви на Делян Пеевски политологът изтъкна, че той иска "да покаже нова роля на ДПС в управлението на страната" и предлага концепцията "отново ще ви върна там, където не бяхме в продължение на много години".

По думите му, в конфликта с Радев наблюдаваме, че Пеевски се опитва да се представя като говорител на мнозинството, заема фронтова позиция, а "Радев пое с охота това нещо".

"За тях е взаимно изгодно. Взаимно се легитимират."

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.