Според международната организация Transparency International в България е налице олигархично влияние и потискане на обществото 

България отново е на дъното в Европейския съюз в Индекса за 2022 година за корупция на международната организация за борба срещу корупцията "Трансперънси интернешънъл". Страната ни е поставена на 72 място с индекс от 43 пункта. На последното място сред страните от Европейския съюз е Унгария с индекс от 42 пункта.

За последните 10 години резултатът ни е между 41 – 44 точки, което показва траен застой по отношение на борбата с корупцията, като една от причините да сме сред последните в Европа е продължаващата политическата криза у нас.

Индексът за възприятие на корупцията за 2022 г. показва  липса на напредък в борбата с корупцията и е установена е ясна връзка между насилие, авторитаризъм и корупция.

Индексът на България през 2022 година е 43 пункта, с което страната се нарежда на 72 място в световната класация и на предпоследно място в Европейския съюз, като
през тази година Унгария заема последното място в класацията. България е включена  за двадесет и пети път в изследването на Transparency International.

В сравнение с предходната година индексът бележи незначително повишение от 1 пункт. Промяната от една точка в резултата на Индекса не е статистически значима, като в тази връзка следва се вземат предвид две обстоятелства:
1) стойности на индекса под 50 пункта са показател за систематичен проблем с корупцията и за
неефективна борба;
2) за отбелязване на съществен напредък е необходимо подобрение на резултата със статистически значимо повишение над 3 пункта.

Анализът на резултатите от индекса на България за периода 2012 – 2022 г. дава основание за критична оценка: липсва съществен напредък в противодействието на корупцията, като на фона на положителното развитие при част от държавите-членки на ЕС (като например Естония, Литва, Латвия, Чехия) индексът на страната откроява тенденция на сериозно изоставане.

България е една от трите държави, които са поименно посочени в доклада за 2022
година. Основните рискове и проблеми, пред които е изправена страната:

❑ Фрагментацията на политическия живот, която води до продължаваща политическа
криза и до управлението на служебни правителства, които не подлежат на ефективен
контрол и отчетност.
❑ Политическата корупция, която оставя нерешен въпроса за лобизма в
законодателния процес. Последните изменения в изборното законодателство
увеличават риска от манипулации на предстоящите парламентарни и местни избори.
❑ Липса на видими и ефективни действия по изпълнение на Стратегията за борба с
корупцията за периода 2021-2027 г.
❑ Голяма част от ръководствата на независимите регулаторни институции са с изтекъл
мандат, което води до криза на легитимността и до ограничена възможност за
реализиране на техните политики.

Промяната у нас за последните две години на практика не се е състояла, ако гледаме по нивото на корупцията в държавата. Република България не е мръднала в борбата си с корупцията за последните две години, след като хората масово излязоха по улиците с лозунга “Мафията вън” на големите протести от 2020 г. Страната ни от 2012 г. се движи с между 41 и 44 точки в класацията. Най-високият показател от 44 точки бе отбелязан през протестната 2020 г.  България е подобрила позицията си в световния индекс за възприятие на корупцията на международната организация Transparency International (“Трансперънси интернешънъл”) само с една точка спрямо 2021 г., но се е сринала с една точка под нивото от “протестната” 2020 г., отбелязва "Биволъ". България е с едва 43 точки в индекса от 100 възможни. Това ни нарежда на 72-та позиция в ранглистата по възприятие на корупцията наравно с Бенин, Гана, Сенегал и Южна Африка.  

На практика, изводите са, че нищо кардинално не се е променило в страната за двете години след протестите и лозунгите за “промяна”. Язвите на държавата остават едни и същи, а пороците, от които страда и за които се опитваше да протестира българското общество, не са изобщо премахнати. Напротив, те продължават да тровят и спират развитието на страната ни. За съжаление, няма никакви изгледи положението да се промени истински в близките години, смята Биволъ.

 

 

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.