На срещата на върха в Калифорния ръководителите на САЩ и Китай - Джо Байдън и Си Дзипин, се договориха да започнат общи правителствени дискусии за използването на изкуствения интелект и да създадат работна група за сътрудничество в областта на борбата с наркотиците. Байдън и Си се споразумяха да си сътрудничат за спиране на производството и разпространението на опиоида фентанил - водеща причина за смъртните случаи от свръхдоза в САЩ. Съгласно споразумението Китай ще преследва пряко конкретни химически компании, които произвеждат прекурсори на фентанил, заяви висш американски служител пред репортери.

Президентът на САЩ Джо Байдън приветства „истински напредък“ в преговорите с китайския президент Си Дзинпин.

Най-напред двамата стиснаха ръцете, когато се срещнаха в сряда за първи път от една година на среща на форума за тихоокеанско сътрудничество АPEC, предаде АФП.

Помирителиня послания в началото

Усмихнатият Байдън поздрави Си, след като китайският лидер излезе от черна лимузина в живописното провинциално имение Филоли близо до Сан Франциско.
Байдън каза на Си, че напреженията „не трябва да преминават в конфликт. На свой ред Си изтъкна, че „обръщането на гръб един на друг не е опция“ за САЩ и Китай.

След това двамата лидери се отправиха вътре за старателно подготвени разговори при закрити врати по въпроси, включително Тайван, санкции и търговия, които разбуниха отношенията между най-големите икономики в света.

Седнал срещу Си на дълга дървена маса в бална зала с фрески, украсена със знамена на САЩ и Китай, Байдън започна забележките си, като каза, че напрежението „не трябва да преминава в конфликт“. „Познаваме се от дълго време. Не винаги сме се съгласявали, което не е изненада за никого, но нашите срещи винаги са били откровени, ясни и полезни“, каза той, докато Си слушаше през слушалки. „Мисля, че е от първостепенно значение вие и аз да се разбираме ясно, лидер с лидер, но (без) погрешни схващания или погрешна комуникация. Трябва да гарантираме, че конкуренцията няма да премине в конфликт“.

Байдън добави, че ще обсъдят глобалните предизвикателства, включително изменението на климата, наркотиците и изкуствения интелект.

Си отвърна, че „конфликтът и конфронтацията имат непоносими последици и за двете страни“. „За две големи страни като Китай и Съединените щати обръщането на гръб една на друга не е опция“, каза той. „Планетата Земя е достатъчно голяма, за да могат двете страни да успеят.

След 4-часови преговори Белият дом излезе със съобщение, че те са приключили и двамата лидери се разходиха из градините на имението Филоли край Сан Франциско. Байдън каза, че преговорите вървят „добре“ и вдигна двоен палец на репортерите, докато Си махна с ръка.

След първоначалната сесия на преговори и работен обяд с билкови равиоли с рикота и пиле с естрагон със златен оризов пилаф, Байдън публикува кратък пост в социалната мрежа X. „Оценявам разговора, който проведох днес с президента Си, защото смятам, че е от първостепенно значение да се разбираме ясно, лидер с лидер. Има критични глобални предизвикателства, които изискват нашето съвместно лидерство. И днес постигнахме реален напредък.“

По-късно станаха известно и съдържанието на американо-китайските преговори на върха.

Срещата между американския президент Джо Байдън и китайския му колега Си Цзинпин приключи, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс и БТА. 

Двамата лидери "имаха откровена и конструктивна дискусия по редица двустранни и глобални въпроси и обмениха мнения по теми, по които имат различия", посочи президентството в мрежата "Екс".

Висш американски представител каза, че разговорите между Байдън и Си са продължили повече от четири часа. След срещата двамата президенти се разходиха в градината на имението, където се състояха разговорите. Байдън помаха на репортерите и направи знак с вдигнат нагоре палец с двете ръце, а запитан как са протекли разговорите, отговори: "Добре".

Си също помаха на репортерите, но не каза нищо.

Байдън и Си се срещнаха за първи път от година за разговори, целящи да облекчат търканията между двете свръхдържави във връзка с военните конфликти, трафика на наркотици и изкуствения интелект. Те заявиха, че са постигнали "реален напредък".

Съгласие за военните комуникации и борбата с наркотиците

По-късно китайските държавни медии съобщиха, че по време на срещата с Байдън китайският ръководител е изразил надежда, че двете страни могат да бъдат партньори, да се уважават взаимно и да съжителстват в мир.

Китай и САЩ ще възобновят комуникацията на високо равнище между своите военни, включително с работни срещи между министерствата на отбраната.

Снимка: БТА/АР

Си Цзинпин заяви, че двете страни са се споразумели за създаване на китайско-американска работна група за сътрудничество в борбата с наркотиците, съобщи Китайската държавна телевизия.

"Китайският президент Си Цзинпин и президентът на САЩ Джо Байдън се договориха да възобновят военните комуникации на високо равнище въз основа на равенство и уважение", предаде агенция Синхуа.

На срещата на върха в Калифорния двамата ръководители се договориха също да започнат общи правителствени дискусии за използването на изкуствения интелект и да създадат работна група за сътрудничество в областта на борбата с наркотиците.

Байдън и Си се споразумяха да си сътрудничат за спиране на производството и разпространението на опиоида фентанил - водеща причина за смъртните случаи от свръхдоза в САЩ. Съгласно споразумението Китай ще преследва пряко конкретни химически компании, които произвеждат прекурсори на фентанил, заяви висш американски служител пред репортери.

Президентът Си каза на Байдън, че Китай не се стреми да "надмине или измести САЩ" и подчерта, че "САЩ не трябва да се опитват да потискат и контролират Китай".

"Китай няма да поеме по стария път на колонизацията и грабежа, нито пък по лошия път на хегемонията, по който върви една набрала сила страна", заяви Си.

Снимка: БТА/АР

Той предупреди също Вашингтон, че Пекин не е доволен от санкциите, както и от други мерки, срещу китайски компании.

"Действията на САЩ срещу Китай по отношение на контрола върху износа и инвестициите, както и едностранните санкции, нанасят тежка вреда на законните интереси на Китай", е заявил Си според Синхуа.

"Потискането на китайската наука и технологии е равносилно на задържане на качественото развитие на Китай и лишаване на китайския народ от правото му на развитие", допълни той.

 Тайван остава ябълката на раздора

Китайският президент Си Цзинпин заяви пред американския си колега Джо Байдън по време на четиричасовата им среща, че Тайван е най-същественият и най-опасен въпрос в американско-китайските отношения, съобщи пред репортери високопоставен американски служител.

Пекин засили военната си активност, опитвайки се да принуди демократично управлявания Тайван да приеме суверенитета на Пекин, въпреки острите възражения на правителството в Тайпе.

Висши американски военни казаха, че Си е наредил на Народноосвободителната армия да бъде готова да нахлуе в Тайван до 2027 г. Пекин не изключва възможността да използва сила, за да превземе острова, въпреки че никога не е разкривал подробности за военни приготовления.

Според представителя Си е казал, че Китай предпочита мирно обединение с остров Тайван, над който има претенции, но след това е заговорил за условията, при които може да се прибегне до употребата на сила.

Снимка: БТА/АР

Си се опитваше да даде да се разбере, че Китай не се готви за масирана инвазия в Тайван, но това не променя подхода на САЩ, каза служителят.

"Президентът Си /.../ подчерта, че това е най-големият и потенциално опасен въпрос в американско-китайските отношения, ясно заяви, че те предпочитат мирно обединение, но след това веднага премина към условията, при които би могла да бъде използвана сила", заяви пред репортери високопоставеният американски служител.

В отговор Байдън е уверил Си, че Вашингтон е решен да поддържа мира в региона.

"Президентът Байдън отговори съвсем ясно, че дългогодишната позиция на САЩ е решимостта да поддържат мира и стабилността", каза американският висш служител.

Президентът Си отговори: "Вижте, мирът е нещо много хубаво, но в определен момент трябва да подходим по-генерално към някакво решение", допълни той.

Президентът Байдън е приканил китайския си колега да "уважава изборния процес" в Тайван. "Призовахме китайците да зачитат изборния процес в Тайван", каза американският представител, цитиран от Франс прес.

Китайският президент Си Цзинпин призова американския си колега да "спре въоръжаването на Тайван", като наред с това подчерта, че обединението на Китай с острова е "неизбежно", съобщи днес Пекин.

САЩ трябва да престанат да въоръжават Тайван и да подкрепят мирното обединение на Китай. Обединението на Китай ще бъде осъществено, то е неизбежно", е заявил Си пред Байдън, според съобщение на китайското външно министерство, цитирано от АФП. 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.