Заплатите на управителите на частните болници надвишават в пъти най-високата в държавните и само там могат да се видят възнаграждения от порядъка на 80 000 лева месечно, коментират още експертите от синдиката

Според анализ на КТ "Подкрепа" средното директорско възнаграждение в държавните болници е 7303 лева месечно, а най-високата получавана заплата е 19 349 лева - от изпълнителния директор на "Майчин дом"-София, съобщават от БНР. Въпросният анализ, дело на икономически експерти на Конфедерацията, опровергава твърдения на финансовия министър Асен Василев за възнагражденията на директорите и управителите на държавните болници. В интервю в края на миналата седмица Василев обяви, че има директори на болници, които получават около 40 до 50 пъти от средната заплата в тяхната болница и че това означава 80 000 лв. на месец.

Много директори и на държавни болници получават допълнителни трудови доходи като лекари и преподаватели, но те се отчитат в отделна графа в подаваната декларация, посочват от синдиката. Тези декларации са достъпни на сайта на Антикорупционната комисия.

От "Подкрепа" посочват още, че остава неясно кого точно има предвид финансовият министър, и защо не се преследва от органите за неверни данни в декларацията си, както и евентуално за укриване на данъци.

Заплатите на управителите на частните болници надвишават в пъти най-високата в държавните и само там могат да се видят възнаграждения от порядъка на 80 000 лева месечно, пишат още от синдиката.

В анализа се посочва също, че средните възнаграждения в обществения сектор през 2021 година са по-високи от тези в частния с 8,5 процента, а през 2022 година - с 4,4 на сто.

От "Подкрепа" посочват, че има огромен процент "сива икономика" в частния сектор, тоест отчетените от Националната статистика средни заплати в частния сектор са далеч по-ниски от реалните.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.