"Пчелите ми показаха какво е дисциплина и че никога човек не трябва да е сам. Вече и в София се виждат купчинки, в които има умрели пчели, което е много лошо. Съжалявам за това, което ще кажа, но ако видим някъде купчина умрели кучета, ще стане страшен проблем - медии, граждани... А това, че са починали стотина пчели, на никого не прави впечатление. И двете са животни и не мога да кажа, че едното е по-важно от другото, трябва да се пазят всички, но не забравяйте, че от едното зависи света.
Аз съм продавал  килограм мед за 3,20 лв,  а бирата е 4 лв! Чел съм по книгите, че истинският мед се захаросва. А знаете ли, че вече дори неистинският мед се захаросва? Има неща, които слагат в меда, за да се и захароса. Пълна подмяна и вие на какво можете да се доверите? На търговеца? На производителя, на кое? А знаете ли, че смесват внесения отвън мед с нашия, защото количеството става по-голямо и на по-висока цена? И това нашата държава го позволява, тровейки децата ни!", споделя Жан Ивайлов. 

Как един 20-годишен красавец не се вписва в общата ни представа за младежите днес?! Възможно ли е вместо дефилетата на модел и кариерата на спортист и културист, за които имаш блестящи данни, да избереш пчелите и да делиш времето си с тези същества на Слънцето и Бог?! И на всичкото отгоре да говориш с грижа за нашата Природа, света и планетата Земя, каквато не сме усетили дори от държавата?! Да се загрижиш за ментетата, които се продават, за смесения наш и внесен отвън мед с ниско качество, тровейки децата?!
Оказва се, че е възможно. Хващаме Жан Ивайлов в крачка, в буквалния смисъл на думата. Прибира се от състезание, стоварвайки сака си, отдъхва по време на разговора ни и отново поема на път от Монтана, за поредното спортно състезание.

"Мистър Монтана“ 2023 и убеден пчелар Жан Ивайлов пред  LIBERTA.BG...

Интервю на Таня Анастасова

-    Жан, вие сте модел, спортист, културист и пчелар и всичко това, едва на 20 години. Как човек като Wас, вместо да си търси късмета из Европа, се влюбва в пчелите и отдава времето си на тези великолепни създания?

-    Истината е, че бащата на моята приятелка работи с пчелите в продължение на близо 50 години. Е, нека да са 45 и когато отидохме да се запознаем с него, през март миналата година, на мен изключително много ми допадна това, че той работеше без екипировка. Просто го погледнах, беше без предпазен шлем и ми стана интересно. Реших да отида и да му помогна. Бях без облекло, пчелите ме нажилиха, но нямаше нищо страшно. Разбрах, че моят подход тогава е бил грешен. Така почна интересът ми към пчелите. Попитах го дали би ми показал занаята и човекът беше много мил, направи го с желание. Аз смятам, че този занаят е невъзможно да се изучи от книгите. Където и да търсиш, дори да ходиш на обучение, не го ли работиш, практикуваш, няма начин да се научиш. Останах без работа точно тогава  и започнах да ходя всеки ден. Така реших, че искам да се занимавам само с пчеларство. Човекът ми каза: „Ела, ще го направим заедно!“ - и така започнахме. Сега кошерите са около 200, но в началото ми беше много трудно. Започнах да се интересувам дори от чужбина от приятели, които отглеждат там пчели. Но технологиите са различни. Аз се занимавам с културизъм, моделство и пчели, но пчеличките бяха нещото, което ме накара да се променя. Аз от малък съм бил спортист, често съм боледувал, но те ми показаха две неща - как човек трябва да бъде дисциплиниран и никога, никога  да не бъде сам. Те затова са толкова силни, защото винаги работят в екип. Една пчела нищо не прави. Те в един кошер са между десет хиляди и осемдесет хиляди и затова са толкова силни. Не знаят да почиват, знаят само да работят. Изключително умни са и дисциплинирани. Направиха ме спокоен, защото усещат резките движения, агресията, лошотията, дори енергията ви усещат.

-    Между пчелите и човек явно има особена връзка. Ако изчезнат пчелите, е застрашен самия живот на Земята, заради факта, че няма кой да опрашва растенията, твърдят учените. Освен този факт, сигурно има и други интересни неща от живота на тези създания, които знаете от опита си?

-    Медоносната пчела опрашва растенията. Има и други насекоми, но над 95% от опрашването става от медоносната пчела. Ако тя изчезне, ще се затрият всякакъв вид култури, буквално светът ще изчезне. Затова е много важно да ги отглеждаме, да ги пазим и да внимаваме с какво пръскаме. Трябва да бъдем внимателни с тях.

-    Какво интересно от живота на пчелите още не знаем, или знаем недостатъчно? 

-    Предполагам знаете, че те излизат, само ако навън има над 12 градуса температура. Пчелата със сигурност „усеща“ климата - когато започне да духа, да се заоблачи, дори да има дадените градуси, те усещат с радара си дали ще вали, или не. Когато работим с тях виждаме, че дори по прогнозите да не дават, че ще вали, те започват да се прибират. И завалява. Това е невероятно и възхитително. Изключително умни, изключително внимателни.

-    Определят ги като слънчеви създания, пратеници на Слънцето, чел ли сте това?

-    Да, чувал съм го. Особено красиво е, когато поредица от дни вали дъжд и после на обяд слънцето напече и започнат да излизат - тогава целият парцел мирише на нектар. Дори човек да не работи такова нещо, заслужава си да го види, да го изживее. Една разкошна пейзажна картина. При тях всичко е ред, дори поддържането на една постоянна температура в кошера. Възхищавам им се!

-    Как спасявате пчелните семейства в 200 кошера от поголовната употреба на пестициди? Знаем, че ЕС спря от употреба някои вредни препарати за растителна защита, но и останалите не са безобидни?

-    Да Ви кажа, ние лично сме големи късметлии с бащата на приятелката ми. Защото при нас има изключително малко обработваема земя. До гората се намираме и хората, които купуват меда твърдят, че мирише много хубаво. А малкото обработваема земя позволява ние да имаме мед, който се събира от природата, без никакви пръскания. Това се отразява на качеството на меда и на количеството, разбира се. Но за мен е важно качеството, а не количеството. Има само един парцел със слънчоглед, но собственикът е много съвестен. Преди години ползваше препарати, но сега е спрял, или просто ни уведомява, когато го прави. Аз знам, че се ползват пестициди и дори наскоро разбрах, че се вкарват директно в семената, което държавата не може да спре по никакъв начин. Трудно е, много е трудно. Вече и в София се виждат купчинки, в които има умрели пчели, което е много лошо. Съжалявам за това, което ще кажа, но ако видим някъде купчина умрели кучета, ще стане страшен проблем, медии, граждани... А това, че са починали стотина пчели, на никого не прави впечатление. И двете са животни и не мога да кажа, че едното е по-важно от другото, трябва да се пазят всички, но не забравяйте, че от едното зависи света.

-    В момент на икономическа криза, как се проектира грижата на държавата в този сектор, в лицето на Министерство на земеделието и храните (МЗХ)? Къде са трудностите, когато имаш толкова много кошери и намерение да изграждаш биопчелин, за който бяхте споделил? 

-    Искам да Ви кажа, че е изключително трудно. Първата година просто размножавахме, после започнахме да продаваме меда на приятели и познати, докато сега вече малко се поразрастна, но ми е болно, когато го карам в София и баби ме питат могат ли да го ядат, защото са диабетици. Или татковци, които се интересуват могат ли да го дават на децата си. Това ми е изключително болно и тук не говоря за парична облага, а за нашите родители и деца, за нас самите. Ние се самоунищожаваме. Всичко внасяме от чужбина, нашите села са запустели, а можеха да бъдат пълни със живот, да се отглеждат животни и да има качествена храна. Медът е възможно най-качествения продукт, в него няма нищо друго освен само полезни вещества, а ние позволяваме внос от чужбина. И за това е виновна държавата! А производителите нямаме избор.
Аз съм продавал  килограм мед за 3,20 лв,  а бирата е 4 лв! Чел съм по книгите, че истинският мед се захаросва. А знаете ли, че вече дори неистинският мед се захаросва? Има неща, които слагат в меда, за да се и захароса. Пълна подмяна и вие на какво можете да се доверите? На търговеца? На производителя, на кое? А знаете ли, че смесват внесения отвън мед с нашия, защото количеството става по-голямо и на по-висока цена? И това нашата държава го позволява, тровейки децата ни!
 

                          
 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.