Гражданските организации са задължителен елемент за добре функциониращите демократични процеси, особено в контекста на изборите. Често медиите и избирателите разчитат на нашата помощ, когато стане въпрос за провеждането на изборите

"Има достатъчно време преди европейските избори. Такава е идеята - да има достатъчно добавена стойност, която да бъде използвана от различните заинтересовани страни, за да се постави началото на ефективно сътрудничество по работата за по-добрата организация на изборния процес".

Това каза пред БНР Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда и член на Обществения съвет към ЦИК, който днес организира кръгла маса "10 години ОСЦИК - анализ на изборния процес и препоръки преди изборите за Европейски парламент".

Тя съобщи обаче, че на събитието няма да има представители на ЦИК:

"Може би нямат интерес, може би имат твърде много работа преди предстоящите частични местни избори на 10 март, но щеше да е хубаво те като основен играч, свързан с организацията и администрирането на изборния процес, да бяха представили техните най-големи опасения и предизвикателства пред организацията на предстоящите избори за ЕП. Надяваме се те впоследствие да се информират за дискусиите и те да са полезни в тяхната работа, защото Общественият съвет се стреми да подпомага тяхната дейност и да бъде коректив, когато това е възможно".

"Гражданските организации са задължителен елемент за добре функциониращите демократични процеси, особено в контекста на изборите. Често медиите и избирателите разчитат на нашата помощ, когато стане въпрос за провеждането на изборите. Ще се опитаме днес да поговорим, да обсъдим всички тези теми, част от които вече се превръщат в хронични проблеми, и да дадем отново решения и предложения за справяне с тях", обясни Лазарова в интервю за предаването "Преди всички".

Относно последните избори тя напомни, че отново сме ударили негативен рекорд - 15.46% са недействителните гласове, подадени за листите за общински съветници, средно на територията на страната.

"Изгледахме десетки видеа и стотици часове видеозаписи от края на изборния ден в секциите, за да влезем в детайл по отношение на причините за недействителните бюлетини. Разгледахме също съдебни решения, които вече са приключили", посочи Лазарова, като уточни, че това се прави, за да се сравни дали това, което се вижда от видеонаблюдението, и това, което са преценили вещите лица, че се е случило в секциите, и впоследствие съдилищата, съвпада. На днешното събитие ще бъде разказано в детайл за причините и характера за тези недействителни бюлетини, дали работата на секционните комисии е била по правилата и можело ли е да се намалят проблемите с преброяването и отчитането на резултатите в края на изборния ден.

По думите ѝ именно видеонаблюдението е показало болните места и проблемите в изборния процес, както и слабото обучение и понякога незаинтересованост от страна на СИК-овете. Тя подчерта, че и от последните местни избори през есента на миналата година поуки не е имало. Според нея методическите указания за хората от комисиите могат да бъдат опростени така, че те да не се оплитат в юридическия изказ.

Има редици механизми, които могат да бъдат извървени, за да бъдат отстранени слабостите, смята Ива Лазарова. Тя наблегна на тайминга на обученията, на заинтересоваността на хората в комисиите.

"ЦИК е постоянно действащ орган и не би следвало да работи само преди съответните избори. Спокойно може да се занимае с анализи, с по-добри обучения, с разработване на обучителни материали".

Мястото на машините в изборния процес също ще бъде коментирано днес на кръглата маса. Според нея технологията на гласуване по никакъв начин няма да разреши проблемите на изборния процес.

Днес ще бъде разисквана и ролята на социологическите проучвания в рамките на изборния ден. Информация от кухнята ще изнесат представители на агенциите, обяви Лазарова.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.