Разбира се, че България даде въоръжение на Украйна. Въоръжение, което Украйна си плати и надплати.

Тук възникват три сериозни въпроса:

- Ако наистина има изненадани сред политическата “класа” от тези събития, това означава, че в България с политика се занимават хора, които не знаят на кой свят се намират;

- Намирам за най-меко казано проява на лош вкус опита на ПП да заметат следите си около скандала “Нексо” с нескопосан пиар в опит да си припишат заслуги, които очевидно нямат;

- БСП следва да проведе много сериозен разговор със самата себе си. Левицата е в ситуацията да опитва да тъче на два стана. Или “не е изнесен един патрон”, или са изнесени много патрони. Не може и двете да са верни едновременно.

Всичко това може да се обедини под думата “срам”. Отказахме да помогнем на Украйна - суверенна държава нападната вероломно от агресор - и сега сме се сетили да си пишем актив от това си поведение. Само и само да не си говорим за разни криптофараони в предизборна ситуация. Та, както казах - срам, коментира Петър Кичашки.

"Политико" и "Ди велт": България тайно спаси Украйна, предоставяйки ѝ оръжия в началото на войната. Изданията твърдят още, че Кирил Петков е в основата на наложените на Русия икономически санкции

София е доставяла на Украйна гориво и оръжия от съветската епоха още в началото на войната, но е пазила това в тайна. Това пишат в голяма статия авторитетните издания "Ди Велт" и "Политико", като твърдят още, че бившият премиер Кирил Петков е в основата на наложените на Русия икономически санкции.

Според изданията София е осигурявала 30% от боеприпасите и 40% от горивото, необходимо на украинската армия в ранния етап на войната. "Ди Велт" и "Политико" се позовават на интервюта с Кирил Петков и Асен Василев, които тогава са премиер и вицепремиер. Думите им са потвърдени от украинския външен министър Дмитро Кулеба, според когото "Петков е избрал да застане на правилната страна на историята". Той подчерта, че не става въпрос за предоставяне на военна помощ от страна на българското правителство директно на Украйна,  а за „предоставяне на възможност на украински компании и компании от страни от НАТО да закупят необходимото от български доставчици”.

Според информацията в Ди Велт" САЩ и Великобритания са платили за доставките. Нещо повече – изданията твърдят, че именно Кирил Петков е бил в основата на предложенията за санкции на Русия. Това е станало ден след началото на инвазията на извънредна среща на Европейския съвет в Брюксел. В крайна сметка Европейската комисия подкрепи тези стъпки, а според европейски източници неформално те са били известни като "българското предложение".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.