Проект РегиониЗАКлимат събра представители на 44 партньорски организации, сред които местни и регионални власти, в това число и Община Бургас, университети, научни центрове, центрове за иновации и върхови технологии от 12 европейски страни на годишна партньорска среща в град Сития, на остров Крит в Гърция от 23-25 април. 

Партньорите в проекта са обединени от идеята да се разработи и приложи съвместен подход за социално-справедлив преход към устойчивост на климата. В основата на този подход стои адаптиране към климатичните промени и минимизиране на негативното влияние чрез реализиране на едро мащабни, иновативни демонстрационни дейности,  включително инфраструктурни инвестиции с трансгранично значение. 
По време на събитието беше представен напредъка в изпълнението на проекта през изминалата една година от неговото стартиране. 
Община Бургас беше представена от Весна Балтина – зам.-кмет „Стратегическо развитие, екология, дигитализация и адаптация към климатичните промени“ и Георги Сакалиев – главен експерт в дирекция „Стратегическо развитие“, които презентираха реализираните до момента дейности по проекта, групирани в три основни работни пакета.
Работен пакет 1 : „Повишаване на технологичния капацитет на Община Бургас за управление на риска от наводнения“ предвижда разширяване и надграждане на съществуващата мрежа от автоматични  хидрометрични станции, съставляваща Информационната система за управление на водите на Община Бургас (ИСУВ). 
Направен е анализ на рисковите територии, застрашени от наводнения с помощта на фотограметрично и лазерно сканиране на терена и е създаден дигитален геопространствен двойник на водосбора в критичните области на Община Бургас. Въз основа на направените измервания са създадени хидравлични модели за оценка на риска и симулации на приливна вълна с прогнозни последствия при наводнения. В резултат на това са определени конкретните зони за поставяне на 7 измервателни станции за мониторинг на водното равнище и метеорологичните показатели и надграждане на 4 съществуващи с допълнителни сензори.  Предстои физическото надграждане на системата.
Работен пакет 2:  Подобряване на устойчивостта на градската среда към климатичните промени, включва проектиране и изграждане на зелен коридор и въвеждане на природосъобразни зелени решения в зоната между парк „Света Троица“ и „Парк Езеро“ по протежение на старата влакова линия в непосредствена близост до новостроящата се Детска педиатрична болница „Св. Анастасия“. Предвижда се и провеждане на 7 климатични събития за повишаване на информираността на местната общност относно климатичните промени и включване в екологични инициативи, за намаляване на въглеродния отпечатък. 
До момента са проведени две събития: плогинг (бягане с почистване) на парк „Света Троица“, в резултат на което са събрани над 70 кг. отпадъци. Второто събитие е засаждането на ученическа гора с над 75 дръвчета. В събитието участваха Йорданка Чобанова, представител на ЕК за България, представители на МОСВ,  деца, ученици, родители, бизнес организации и НПО.
В рамките на работен пакет 3 „Надграждане на административния капацитет за интелигентно и климатично устойчиво градско развитие и управление“ е разработена методология за бързо пространствено моделиране на ефекта от градския повърхностен топлинен остров  на базата на термална фотограметрия, въз основа на която се каталогизира интензитета на топлинните острови на територията на общината. 
Проведени са 2 уъркшопа, по време на които е създадена Местна група за климатична устойчивост, включваща заинтересовани страни, които се ангажират да участват в изпълнение на проектните дейности с препоръки, съвети и идеи с оглед интегриране на интересите на широката общественост в процеса на реализация на проекта. Реализирано е и специализирано обучение за общински служители за използване на сателитни данни и анализи като инструмент за климатично устойчиво градско планиране и развитие на териториите.
Предстои да се направи мапинг на климатично уязвимите зони на територията на Община Бургас  с проследяване на исторически данни с помощта на сателитно наблюдение и технологии. Ще бъде създаден климатичен атлас, представящ данни и информация за основните климатични рискове за Община Бургас, интегриран в съществуващата ГИС система на Община Бургас. Предвижда се да се създаде каталог,  съдържащ предложения за изпълнение на  природно-базирани решения и озеленяване на конкретни зони от територията на общината, идентифицирани като „кални петна“. Системата за мониторинг на качеството на въздуха ще бъде надградена и допълнена с интелигентни мобилни сензори за измерване на атмосферните замърсители. 
Проект РегиониЗАКлимат (R4C) № 101093873 се изпълнява по програма Хоризонт Европа 2021-2027 г. на ЕС.  В реализиране на проектните дейности Община Бургас си партнира с „Национален център за геопространствени изследвания и технологии“ към Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Проектът е с продължителност 5 г. и с бюджет за Община Бургас 1 538 504.77 лв.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.